Merkezimizde Görüntü Algılayıcılar alanı kapsamında kızılötesi dedektör teknolojilerinin milli olarak geliştirilmesine yönelik faaliyetler yürütülmektedir. Bu kapsamda elektromanyetik spektrumun 0,7-12,0 µm aralığında farklı bölgelerde çalışan kızılötesi sensörler geliştirilmektedir.

Merkezimizde 20 yılı aşkın süredir çalışılmakta olan ve çekirdek teknoloji niteliği taşıyan Mikrobolometre teknolojisi kapsamında, farklı çözünürlükte ve piksel büyüklüğünde sensörler geliştirilmiş, güçlü işbirlikleri sayesinde ortaya çıkan ürünler THS6 seviyesine getirilmiştir. Günümüzde yenilikçi çalışmalara devam edilmekte, olgunlaşmış ürünlere yönelik iyileştirme çalışmaları yürütülmektedir.

Merkezimizde, Mikrobolometre teknolojisine ek olarak, Tip-II Süperörgü Dedektör teknolojisi geliştirilmektedir. Bu teknolojiye yönelik, elektromanyetik spektrumun hem SWIR bandında (1-3 µm aralığında) hem de MWIR bandında (3-5 µm aralığında) çalışan sensörler geliştirilmekte olup, ortaya çıkan ürünlerin güvenlik ve sağlık sektörlerine kritik girdiler sağlaması öngörülmektedir.

Merkezimizde bu alanda çalışmakta olan bir diğer çalışma alanı Koloidal Kuantum Nokta (CQD) Dedektör teknolojisidir. SWIR bandında görüntüleme için maliyet etkin çözümler sunan bu teknolojiye yönelik çalışmaların, SWIR teknolojisine dayalı bir çok uygulamanın önünü açması beklenmektedir. 


Son Güncelleme:
21/09/2023 - 15:08